Shelbyville High School 2018 Scholarship awards

Shelbyville High School Scholarship Awards Day took place on May 18.

The awardees are as follows. 

Austin Colt Crocker - Shelby County Aggie Moms; Bone Hill Foundation; Shelby County Area Go Texans; Shelbyville Alumni; Deep East Texas Electric Co-op, Inc.; Daughters of the Republic of Texas; William Carroll Crawford Chapter; Davis and Neilson Family Memorial Scholarship

Justin Cade Harbison - Shelby County Aggie Moms; Xi Epsion Rho Scholarship; Toletha Furlow Memorial; Heritage Achievement Foundation; Bone Hill Foundation; Shelby County Area Go Texans; Farmers State Bank; Mangum Funeral Home Scholarship; Deep East Texas Electric Co-op, Inc.; Davis and Neilson Family Memorial Scholarship

Madison Elayne Taylor - Stephen F. Austin Academic Excellence Scholarship; Toletha Furlow Memorial; Sam Houston Masonic Lodge #32; Bone Hill Foundation; Shelby County Area Go Texans; Deep East Texas Electric Co-op, Inc.; SHS Band Boosters; Shelbyville Athletic Booster Club; Shelbyville United Methodist Church; Fred and Reba McLeod Memorial; Davis and Neilson Family Memorial Scholarship

Raylen Meshell Black - Panola College Leadership Scholarship; Davis and Neilson Family Memorial Scholarship

Christian Shane Schilder - Stephen F. Austin Academic Excellence Scholarship; Bone Hill Foundation; Shelby County Area Go Texans; Eastex Telephone Co-op, Inc. Scholarship; Deep East Texas Electric Co-op, Inc.; Davis and Neilson Family Memorial Scholarship

Vivian Esmeralda Mendoza - Shelby County Aggie Moms; Toletha Furlow Memorial; Bone Hill Foundation; Fred and Reba McLoed Memorial; SHS Band Boosters; Davis and Neilson Family Memorial Scholarship

Ty Jae Fox - Shelby County Area Go Texans; Cathy Field Memorial; Shelbyville Lions Club; Deep East Texas Electric Co-op, Inc.; Davis and Neilson Family Memorial Scholarship

Kalina Lynn Bradshaw - Bone Hill Foundation; Eastex Telephone Co-op, Inc. Scholarship; Deep East Texas Electric Co-op, Inc.; SHS Band Boosters; Davis and Neilson Family Memorial Scholarship

John Thomas Harrington - Toletha Furlow Memorial; Bone Hill Foundation; Shelbyville Athletic Booster Club; Cathy Fields Memorial; Davis and Neilson Family Memorial Scholarship

Yadira Reyes - Bone Hill Foundation; Fred and Reba McLoed Memorial; The Dragon Yearbook Scholarship; Davis and Neilson Family Memorial Scholarship

Dawson Atwood Kay - Panola College Leadership Scholarship; Stanley Burgay Memorial; Shelby County Farm Bureau; Davis and Neilson Family Memorial Scholarship

Lizbeth Alejandra Bautista - The Dragon Yearbook Scholarship; Davis and Neilson Family Memorial Scholarship

Katie Sue Casey - Shelbyville Lions Club; SHS Student Council; Davis and Neilson Family Memorial Scholarship

Courtney Nicole Bass - Shelby County Area Go Texans; Davis and Neilson Family Memorial Scholarship Cathy Fields Memorial; Davis and Neilson Family Memorial Scholarship

Joseph McGuire Wheeler - Buena Vista Track Scholarship; Toletha Furlow Memorial; Shelbyville Athletic Booster Club; Shelby Savings Bank; Davis and Neilson Family Memorial Scholarship

Zachary Bryan Runnels - Geneva Mizell Gullette Memorial - Panola College; Sam Houston Masonic Lodge #32; Shelbyville Lions Club; Deep East Texas Electric Co-op, Inc.; Davis and Neilson Family Memorial Scholarship

Kyle Mischke Dodd Tindol - Toletha Furlow Memorial; Heritage Achievement Foundation; James Robert Woodfin Scholarship; Bone Hill Foundation; Shelby County Area Go Texans; Tenaha ISD; Deep East Texas Electric Co-op, Inc.; Shelbyville Athletic Booster Club; SHS Student Council; Davis and Neilson Family Memorial Scholarship

Skylar Blaire Sigler - Stephen F. Austin Academic Excellence Scholarship; Toletha Furlow Memorial; Bone Hill Foundation; Shelby County Area Go Texans; Center Garden Club; Davis and Neilson Family Memorial Scholarship

Danny Wade Arnold - Davis and Neilson Family Memorial Scholarship

Ryan McKade Bailey - Panola College Leadership Scholarship; Davis and Neilson Family Memorial Scholarship

McKynzie Leigh Bush - Buddy Metcalf Memorial; Davis and Neilson Family Memorial Scholarship

Daniel Cale Cooper - Shon Lout & J.T. Lout Memorial; Davis and Neilson Family Memorial Scholarship

Shanise Datyanna Crockett - Davis and Neilson Family Memorial Scholarship

Shermise Tatyana Crockett - Davis and Neilson Family Memorial Scholarship

Senethia Aryanna Nahshon Dembo - Davis and Neilson Family Memorial Scholarship

SyDarius Marshawn Evans - Davis and Neilson Family Memorial Scholarship

Elijah JaVion Gatlin - Davis and Neilson Family Memorial Scholarship

AB Gonzalez - Davis and Neilson Family Memorial Scholarship

Rachel Lynn Hagler - Davis and Neilson Family Memorial Scholarship

Alyvia Marie Hemphill - Shelbyville United Methodist Church

Krisa Lynn Dylica Ashae Holman - Panola College Leadership Scholarship; La Shata Johnson Foundation; Macon Fund; Davis and Neilson Family Memorial Scholarship

Madison Lynne Jackson - Shelby County Bass Anglers; Shelby Savings Bank; Shon Lout and J.T. Lout Memorial; Davis and Neilson Family Memorial Scholarship

Logan Keith Jefferson - Shelby County Cruisers; Deep East Texas Electric Co-op, Inc.; Davis and Neilson Family Memorial Scholarship

Colton Alexander Jones - Davis and Neilson Family Memorial Scholarship

Denise Nicole Jones - Sam Houston Masonic Lodge #32; Shelby County Bass Anglers; SHS Band Boosters; Davis and Neilson Family Memorial Scholarship

Shelby Ireane Jones - Sam Houston Masonic Lodge #32; Shelby County Bass Anglers; Davis and Neilson Family Memorial Scholarship

Charles Bryan Kirkwood - Davis and Neilson Family Memorial Scholarship

Saira Lizzi Lopez - Davis and Neilson Family Memorial Scholarship

Jessye Ballard Massey - Bone Hill Foundation; General Shelters Employee Scholarship; Davis and Neilson Family Memorial Scholarship

Kawon Darnell McCowin - Austin College Football Scholarship; Toletha Furlow Memorial; East Liberty Educators; Daszalla Moore Scholarship; Shelbyville Athletic Booster Club; Shelbyvile Lions Club; Davis and Neilson Family Memorial Scholarship

Constance Elena Monese Moore - East Liberty Educators Scholarship; Shon Lout and J.T. Lout Memorial; Davis and Neilson Family Memorial Scholarship

Layne Alan Nutter - Davis and Neilson Family Memorial Scholarship

Ke’Anna Nicole Osby - Northwestern State University Track Scholarship; Toletha Furlow Memorial; Shelbyville Athletic Booster Club; Timpson Ministerial Alliance; Davis and Neilson Family Memorial Scholarship

Paige Moody Polley - SHS Band Booster; Davis and Neilson Family Memorial Scholarship

Cody Dwayne Risinger - Davis and Neilson Family Memorial Scholarship

Tiara Shunai Sampson - A.T. Cartwright Memorial; Daszalla Moore Scholarship; Cathy Fields Memorial; Shon Lout and J.T. Lout Memorial; Davis and Neilson Family Memorial Scholarship

Brayden Lamar Scarborough - Panola College Leadership Scholarship; Shelbyville Athletic Booster Club; Davis and Neilson Family Memorial Scholarship

Adam Benjamin Shofner - Bone Hill Foundation; Cathy Fields Memorial; SHS Band Boosters; Davis and Neilson Family Memorial Scholarship

John Travis Porter Sims - Sterling College Football Scholarship; Shelby County Bass Anglers; Davis and Neilson Family Memorial Scholarship

Reece Cary Stroud - Center ISD Employee Scholarship; Center PD Ladies Auxiliary Scholarship; SHS Band Boosters; Davis and Neilson Family Memorial Scholarship

Ramiro Zamora - Davis and Neilson Family Memorial Scholarship