Tenaha, Timpson dominate 2A-Div. II All-District team

Joaquin, Shelbyville place players on 2A-Div. I district team

2017 2A-Div. II All-District 11 Team

MVP (3-way tie): CJ Horn, Tenaha; Trai Gardner, Tenaha; Onterio Thompson, Tenaha

Offensive MVP: Jordan Osby, Timpson

Defensive MVP: Tavoris Giles, Tenaha

Offensive Newcomer: Jaylon Shelton, Overton

Defensive Newcomer: JT Calloway, Tenaha

Offensive-Lineman of the Year: Matthew Flournoy, Tenaha

Defensive-Lineman of the Year: Juarmez Brock, Tenaha

Offense 1st Team: Quarterback: John Grogan, Timpson; RB: Brannon Bedre, Grapeland; FB: Hudson Rogers, Overton; WR: Jay Lloyd, Tenaha; Kaeson Gentry, Timpson; Tyrin Wiley, Grapeland; Cody Foshee, Tenaha; Luke Osburn, Overton; TE: T. Giles, Tenaha; OL: Juarmez Brock (Tackle), Tenaha; Tycorreus Villigas (Center), Tenaha; Jarrett Page (Center), Timpson; Nictaio Scourton (Guard), Timpson; Aaron Davis (Guard), Grapeland; K: Christian Castillo, Tenaha.

Offense 2nd Team: Quarterback: Rick Fraunberger, Grapeland; RB: Stephon Ester, Wortham; WR: Braxton Whaley, Wortham; Josh Ackley, Jr., Grapeland; TE: Shawn Sartors, Overton; OL: Dylan Martin, Wortham; Garrett Worley, Overton; Brandon Allison, Overton; Ashton King, Overton; Cerdarian Davis, Grapeland

Defense 1st Team: DT: Shane Peveto, Timpson; Devon Leblanc, Timpson; Nictavian Calloway, Tenaha; Ashton King, Overton; ILB: Christian Ashton, Tenaha; Luke Osburn, Overton; James Coleman, Grapeland; Jarrett Page, Timpson; OLB: Jordan Thompson, Tenaha; Brayden Cheatham, Grapeland; Jase Jones, Mt. Enterprise; CB: Cody Foshee, Tenaha; Jonathan Wright, Mt. Enterprise; Tyrin Wiley, Grapeland; S: Jay Lloyd, Tenaha; Jordan Osby, Timpson; P: Rick Frauenberger, Grapeland.

Defense 2nd Team: DT: Dylan Martin, Wortham; Darius Hearndon, Overton; Jesse West, Grapeland; ILB: Hudson Rodgers, Overton; Josh Ackley, Grapeland; OLB: Braxton Whaley, Wortham; S: Cole Marshall, Overton; Stephon Ester, Wortham;

Honorable Mention: Wortham: Logan Salisbury, Defensive Line; Hunter Turner, Offensive Line; Ethan Perez, Defensive Line; E.J. Salazar, Offensive Line; Brandon Coker, Full Back; Breven Tobola, Quarterback; Overton: Kadin Dike, Tight End; Peyton Roberts, Offensive Line

 

2017 2A-Div. I All-District 11 Team

2017 All District District MVP: KJ Davis, RB, San Augustine

Offensive MVP: Fred Thacker, Junior, QB, Alto

Tri-Defensive MVP: Zach Bell, Senior, DT, Joaquin; Ra’dedrick Woodson, NT, Alto; Walker Adams, LB, Carlisle.

Newcomer of the Year: Eduardo Lara, San Augustine

Special Teams Player of the Year: Gerald Turner, Junior, , Returner, Carlisle

Tri-Utility Player of the Year: Hunter Townsend, Alto; Trey Wilkerson, Senior, Joaquin; Quay Johnson, San Augustine

Coach of the Year: Marty Murr, San Augustine

1st Team Offense WR: Quentyvian Borders, San Augustine; Kris Wade, San Augustine, Kyle Tindol, Shelbyville; Keyontae Rollison, Cushing; Skylar Atkins, Alto; Jay Price, Carlisle; RB: Jaqualon Finley, Alto; Mason Pendleton, Carlisle; Kase Yates, Joaquin; Hunter Gates, Joaquin; QB: Gavin Murr, San Augustine; Tristan Craig, Carlisle; OL: Ryan Willis, Cushing; Donta Barnes, San Augustine; Kawon McCowin, Shelbyville; Logan Jefferson, Shelbyville; Jordan Williams, Shelbyville; Steven Soto, Alto; Titus Harvey, Joaquin; Jesus Bravo, Joaquin;Lane Bates, Joaquin.

2nd Team Offense: WR: Ced Thomas, San Augustine; Jordan Boykins, Shelbyville; TE: Keith Johnson, Joaquin; RB: Jordan Townsend, Cushing; Connor Bragg, Joaquin; Vi’dareous High, Alto; CJ Kirkwood, Shelbyville; OL: Daylon Guinn, Alto; Todd Duplichain, Alto; Silverio Villaneuva, Carlisle; Trenton Roland, Carlisle; Tyler Windham, Shelbyville; Sawyer Hendricks, Shelbyville; Ryland Miller, Joaquin; Josh Hamilton, Joaquin; Thomas Green, San Augustine; Jose Ocon, San Augustine; JD Holman, San Augustine

1st Team Defense DL: TyDarius McCoy, San Augustine; Eulalio Carranza, San Augustine; Trevor Jackson, Shelbyville; Reece Stroud, Shelbyville; Matthew Silvey, Joaquin; ILB: Sawyer Hendricks, Shelbyville; Luis Adame, Carlisle; Harmon West, Alto; Trenton Ramsey, Joaquin; OLB: Max Jackson, Carlisle; Lane Jackson, Alto; Secondary: Marlon Garrett, Cushing; Christian Schilder, Shelbyville; Alex McIntyre, Alto; Tijay Thomas, San Augustine; Ced Thomas, San Augustine; P: Louie Garza, Carlisle; K: Gavin Murr, San Augustine

2nd Team Defense DL: Zay Harrison, San Augustine; TyPatrick Bluford, San Augustine; Brian Mendoza, Carlisle; Tre Burns, Joaquin, Logan Jefferson, Shelbyville, Thomas Wallace, Cushing; ILB: Kyle Tindol, Shelbyville; Alex Garza, Carlisle; Ian Shahan, Joaquin; Cordell Teel, San Augustine; Alberto Bahena, San Augustine; OLB: Marlin Reeves, Cushing; Kaleb Campbell, Shelbyville; Javonettie Mumphrey, Alto; Sec: Jacobi Jackson, Shelbyville; Trey Rutherford, Carlisle; Clayton Terry, Alto; Cameron Cox, Alto; Lorenzo Lane, Joaquin; P: Tre Sims, Shelbyville