Results announced for Shelby County Livestock Show

Barbecue set for 6 p.m. Saturday; auction at 7 p.m. at Windham Civic Center

Officials on Friday reported the results of judging in Thursday's 2019 Shelby County Livestock Show held at the Shelby County Expo Center.

The sale will be held Saturday, March 2nd, at the John Dean Windham Civic Center, meal starting at 6 p.m. Followed by the auction at 7 p.m.

“If you have a chance, come and see what the youth of Shelby County have been doing with their time. The Shelby County Livestock show continues to grow each year which in part is due to the continued support of our youth by local businesses and the community,” said Lane Dunn, County Extension Agent.

The public is invited to attend the events of the day and support the youth of our county, Dunn said.

Grand Champion & Reserve Champion Breeding Rabbits - Buck:

Kymber Magness (Center FFA) - Grand Champion
Katie Ford (Timpson FFA) - Reserve Grand Champion

Grand Champion Breeding Rabbits - Doe:
April Ramsey (Timpson FFA) - Grand Champion
Aubre Andrusick (Center FFA) - Reserve Grand Champion

Market Rabbits:
Emma Kaluza (Center FFA) - Grand Champion Rabbit
Kayla Oliver (Joaquin FFA) - Reserve Grand Champion Rabbit
Victoria Lee (Center FFA) - 3rd Place
Lexie Truitt (Center FFA) - 4th Place
Cullen Freeman (Joaquin FFA) - 5th Place
Talya Davis (Center FFA) - 6th Place
Raeleigh Taylor (Joaquin FFA) - 7th Place
Shelbi Miller (Joaquin FFA) - 8th Place


Grand Champion & Reserve Champion Breeding Swine - Gilt
Stormie Meyers (Joaquin FFA) - Grand Champion
Jaylee Cater (Joaquin FFA) - Reserve Grand Champion

Breeding Swine - Gilt
Stormie Meyers (Joaquin FFA) - First
Jaylee Cater (Joaquin FFA) - Second
Benjamin Smithhart (Joaquin FFA) - Third

Grand Champion & Reserve Champion Market Swine
Jayden Cater (Joaquin FFA) - Grand Champion
Alexis Clouse (Joaquin FFA) - Reserve Grand Champion

Market Swine Class 1:
Kyleigh Avery (Joaquin FFA) - First
Irelynn Clouse (Joaquin FFA) - Second
Jaeli Standridge (Timpson FFA) - Third
James Spencer (Shelbyville FFA) - Fourth
James Parrish (Shelby Co. 4-H) - Fifth
Melanie Parrish (Shelby Co. 4-H) - Sixth

Market Swine Class 2           
Kaitleigh Avery (Joaquin FFA) - First
Evan Miller (Joaquin FFA) - Second
Lauren Neal (Joaquin FFA) - Third
Jarret Page (Timpson FFA) - Fourth
Ethan Wood (Shelbyville FFA) - Fifth
Daniel Webster (Joaquin FFA) - Sixth

Market Swine Class 3:
Jayden Cater (Joaquin FFA) - First
Alexis Clouse (Joaquin FFA) - Second
Madison Russell (Center FFA) - Third
Dustin Weir (Joaquin FFA) - Fourth
Bailey Shadix (Timpson FFA) - Fifth
Jackson Cater (Joaquin FFA) - Sixth
Markus Harber (Timpson FFA) - Seventh

Market Swine Class 4:
Slade Kirby (Center FFA) - First
Corben Odom (Center FFA) - Second
Trevor Hightower (Shelby Co. 4-H) - Third
Stormie Myers (Joaquin FFA) - Fourth
Loren Vandrovec (Shelbyville FFA) - Fifth
Logan Williams (Shelbyville FFA) - Sixth

Market Swine, Grand Champion, Reserve Grand Champion and Sale Order:
Jayden Cater (Joaquin FFA) - Grand Champion
Alexis Clouse (Joaquin FFA) - Reserve Grand Champion
Kyleigh Avery (Joaquin FFA) - 3rd Place
Slade Kirby (Center FFA) - 4th Place
Kaitleigh Avery (Joaquin FFA) - 5th Place
Evan Miller (Joaquin FFA) - 6th Place
Lauren Neal (Joaquin FFA) - 7th Place
Madison Russell (Center FFA) - 8th Place

Additional Awards:
Highest Placing Senior Scholarship Market Swine - Madison Russell (Center FFA)
Senior Swine Showmanship Champion (Buckle by Farm Bureau) - Alexis Clouse (Joaquin FFA)
Junior Swine Showmanship Champion (Buckle by Center FFA) - Irelynn Clouse (Joaquin FFA)


Grand Champion & Reserve Champion Breeding Goats - Doe:
Wesley Wages (Shelby Co. 4-H) - Grand Champion
Austin Vaughn (Shelbyville FFA) - Reserve Grand Champion

Breeding Goats - Doe:
Wesley Wages (Shelby Co. 4-H) - First
Austin Vaughn (Shelbyville FFA) - Second
Hannah Wages (Shelby Co. 4-H) - Third

Grand Champion & Reserve Champion Breeding Goats - Buck:
Austin Vaughn (Shelbyville FFA) - Grand Champion

Breeding Goats - Buck:
Austin Vaughn (Shelbyville FFA) - First

Grand Champion & Reserve Champion Market Goats:
Avery Metcalf (Timpson FFA) - Grand Champion
Wesley Wages (Center FFA) - Reserve Grand Champion

Market Goats Light Weight:
Ashlynn Lindgren (Timpson FFA) - First
Keelie McDonald (Timpson FFA) - Second
Alyssa Cummings (Joaquin FFA) - Third
Carsen Vickers (Center FFA) - Fourth

Market Goats Heavy Weights:
Avery Metcalf (Timpson FFA) - First
Wesley Wages (Center FFA) - Second
April Ramsey (Timpson FFA) - Third
Hannah Wages (Center FFA) - Fourth

Market Goats - Grand Champion & Reserve Grand Champion Sale Order:
Avery Metcalf (Timpson FFA) - Grand Champion
Wesley Wages (Center FFA) - Reserve Grand Champion
April Ramsey (Timpson FFA) - 3rd Place
Ashlynn Lindgren (Timpson FFA) - 4th Place
Hannah Wages (Center FFA) - 5th Place
Keelie McDonald (Timpson FFA) - 6th Place
Alyssa Cummings (Joaquin FFA) - 7th Place
Carsen Vickers (Center FFA) - 8th Place

Additional Awards:
Senior Goat Showmanship Champion (Buckley by Timpson FFA) - April Ramsey
Junior Goat Showmanship Champion (Buckley by Tenaha FFA) - Hannah Wages


Breeding Ewe Grand Champion:
Jairo Blanco (Joaquin FFA)
Macey Jo Hanson (Timpson FFA)

Market Lambs - Light Weights:
Jairo Blanco (Joaquin FFA) - First
Kennedy Bush (Center FFA) - Second
Caden Solomon (Timpson FFA) - Third
Emmalee Richardson (Timpson FFA) - Fourth
Kallie Solomon (Timpson FFA) - Fifth

Market Lambs - Heavy Weight:
Macey Jo Hanson (Timpson FFA) - First
Lance Holloway (Center FFA) - Second
Logan Holloway (Center FFA) - Third
Cara Searay (Timpson FFA) - Fourth
Hunter Sample (Timpson FFA) - Fifth
Abby Messer (Timpson FFA) - Sixth

Market Lambs Grand Champion, Reserve Grand Champion and Sale Order:
Jairo Blanco (Joaquin FFA) - Grand Champion
Macey Jo Hanson (Timpson FFA) - Reserve Grand Champion
Kennedy Bush (Center FFA) - 3rd Place
Lance Holloway (Center FFA) - 4th Place
Logan Holloway (Center FFA) - 5th Place
Caden Solomon (Timpson FFA) - 6th Place
Cara Searay (Timpson FFA) - 7th Place
Emmalee Richardson (Timpson FFA) - 8th Place

Additional Awards:
Highest Placing Senior Scholarship - Market Lamb - Macey Jo Hanson
Senior Lamb Showmanship Champion (Buckle by Shelby County Farm Bureau) - Jairo Blanco
Junior Lamb Showmanship Champion (Buckle by Shelby County 4-H) - Abby Messer


Breeding Beef Show Results are as follows:

Steer Grand Champion, Reserve Grand Champion and Sale Order:
Baylor Kimbro (Timpson FFA) - Grand Champion
Ethan Wood (Joaquin FFA) - Reserve Grand Champion
Abi Hooper (Shelby Co. 4-H) - 3rd Place
Trey Harvey (Joaquin FFA) - 4th Place
Jake Neal (Joaquin FFA) - 5th Place
John Weir (Joaquin FFA) - 6th Place

 

Grand Champion and Reserve Grand Champion Heifers of Show:

Ethan Wood (Joaquin FFA) - Grand Champion
Camille Greer (Shelby Co. 4-H) - Reserve Grand Champion

Division Grand Champion and Reserve Grand Champion American/American Cross Heifer
Abi Hooper (Shelby Co. 4-H) - Grand Champion Division
Baylor Kimbro (Timpson FFA) - Reserve Grand Champion Division

American/American Cross: Class 1
Abi Hooper (Shelby Co. 4-H) - First
Ally Kimbro (Timpson FFA) - Second

American/American Cross: Class 2
Abi Hooper (Shelby Co. 4-H) - First
April Ramsey (Timpson FFA) - Second
Mayson Harbison (Timpson FFA) - Third
Cale Cornelius (Timpson FFA) - Fourth
April Ramsey (Timpson FFA) - Fifth

American/American Cross: Class 3
Brecken Kimbro (Timpson FFA) - First
Cale Cornelius (Timpson FFA) - Second

American/American Cross: Class 4
Baylor Kimbro (Timpson FFA) - First
Ally Kimbro (Timpson FFA) - Second

American/American Cross Heifer: Class 5
Baylor Kimbro (Timpson FFA) - First

Division Grand Champion and Reserve Champion English and English Cross Heifers:
Tucker Gamble (Shelby Co. 4-H) - Grand Champion Division
Allison Gamble (Shelby Co. 4-H) - Reserve Grand Champion Division

English and English Cross Heifer: Class 1
Tucker Gamble (Shelby Co. 4-H) - First
Allison Gamble (Shelby Co. 4-H) - Second

English and English Cross Heifer: Class 2
Tucker Gamble (Shelby Co. 4-H) - First
Samantha Ferrebee (Shelbyville FFA) - Second

English and English Cross Heifer: Class 3
Allison Gamble (Shelby Co. 4-H) - First

Division Grand Champion and Reserve Champion Exotic and Exotic Cross Heifers:
Ethan Wood (Joaquin FFA) - Division Grand Champion
Camille Greer (Shelby Co. 4-H) - Reserve Grand Champion

Exotic and Exotic Cross Heifers: Class 1
Ethan Wood (Joaquin FFA) - First
April Ramsey (Timpson FFA) - Second

Exotic and Exotic Cross Heifers: Class 2
Ethan Wood (Joaquin FFA) - First
Camille Greer (Shelby Co. 4-H) - Second
Ethan Wood (Joaquin FFA) - Third

Grand Champion and Reserve Grand Champion Bull of Show:
Camille Greer (Shelby Co. 4-H) - Grand Champion
Ethan Wood (Joaquin FFA) - Reserve Grand Champion

Breeding Bull:
Camille Greer (Shelby Co. 4-H) - First
Ethan Wood (Joaquin FFA) - Second

Additional Awards:
Larry Hagler Memorial Scholarship, Highest Placing Senior Market Steer - Trey Harvey (Joaquin FFA)
Highest Placing County Bred Steer, Breeder Award - Lane Dunn

Highest Placing County Bred Steer:
Baylor Kimbro (Timpson FFA) - First ($1,000 presented by Farmers State Bank)
Jake Neal (Joaquin FFA) - Second ($250 presented by Shelby County Farm Bureau)

Highest Gaining Steer Award - Baylor Kimbro (Timpson FFA) ($150 presented by Shelby County 4-H)

Highest Placing County Bred Heifer:
Abi Hooper (Shelby Co. 4-H) - First ($750 presented by Link Charolais and Dr. Derek Grant) (Buckle by Farm Bureau)
Baylor Kimbro (Timpson FFA) - Second ($250 presented by Link Charolais and Dr. Derek Grant)

Senior Beef Showmanship Champion (Buckle by Joaquin FFA) - Abi Hooper (Shelby Co. 4-H)
Junior Beef Showmanship Champion (Buckle by Shelbyville FFA) - Baylor Kimbro (Timpson FFA)